Rákapcsolt a külügy: négy év alatt tízezernél is több diplomata-útlevelet állítottak ki
Évente majdnem kétszer annyi diplomata-útlevelet adott ki a külügy az utóbbi négy évben, mint 2010 és 2019 között.
Évente majdnem kétszer annyi diplomata-útlevelet adott ki a külügy az utóbbi négy évben, mint 2010 és 2019 között.
F. Vivien nem emlékszik, ki hozta létre és pontosan ki és hogyan szerkesztette azokat a táblázatokat, amikkel éveken keresztül dolgozott. A koronatanú egy ponton elismerte, hogy vallomásainak egy része feltételezéseken alapul.
Völner Pál ügyvédje Vízkelety Mariann volt államtitkárért aggódott, és Varga Juditot szeretné tanúnak behívatni, a bíró pedig egy pingvines pendrive-ról mutatott be bizonyítékokat. A lefoglalt naptárak szerint valaki a Karmelita kolostorban is járhatott a vádlottak közül.
Olyan alapjogi sérelmekkel állt elő Schadl György és felesége képviseletében eljáró ügyvéd, amely alapján az eljárás felfüggesztését kérte a Fővárosi Törvényszéktől.
Az amerikaiak által feltartóztatott Szöllősi György fiaskója a példa arra, hogy a diplomata útlevél sem mindenható, mégis ezrével osztogatják. A diplomatákon, állami hivatalnokokon és parlamenti képviselőkön kívül, akiknek valóban szükségük van rá, tömegével kapnak ilyet az aktuális hatalom olyan különféle rendű-rangú kegyeltjei is, akik csak az okmány presztízse miatt villognak vele szívesen. Ők több ezren lehetnek, és általában egy botrány kell, hogy kiderüljön, valakinek adtak.
Az ügyészség viszi tovább a korrupt végrehajtók és hivatalnokok ügyét, ősszel várható másodfokú ítélet, ott viszont, mivel már beismerték bűnösségüket, csak a büntetésük mértékéről fognak alkudozni.
Elvesztette a fonalat? Nem tudta követni a meghallgatásokat? Felelevenítené a tudását? Közéleti podcastunkban összefoglaltunk mindent, amit a Schadl-ügyről tudni érdemes, kezdve a főszereplőktől és köreiktől, az általuk kiépített korrupciós hálózattól át a lebukásig és a következményekig.
Az új végrehajtók kinevezésekor a felügyelő hatóság elnöke jelezte: zéró tolerancia van a szabályszegőkkel szemben, mert a végrehajtói karnak meg kell tisztulnia a Völner-Schadl-botrány után.
Biztos, hogy ráfizetett Schadl György elnöksége idején a végrehajtói kar arra, hogy eladta két budapesti ingatlanát. Hogy mennyire járt rosszul, arra több számítás is van: legalább 163, de akár 384 milliót is bukhatott. Jól járt viszont Rogán Antal kabinetfőnöke, az egyik ingatlan vevője. A rendőrség nemrég bűncselekmény hiányában zárta le a hűtlen kezelés gyanújával folyó nyomozást, mondván: az áron aluli értékesítés lehetett akár figyelmetlen véletlen is.
További 1,25 millió inaktív ügy is van, ami nincs lezárva. Jámbor András ellenzéki képviselő szerint ez már-már egy “végrehajtási válsághelyzet”, ezért új végrehajtási törvényt sürgetett. Felvetette a végrehajtói rendszer államosítását, illetve azt, hogy legyenek végrehajtói különbíróságok.
Egyik cégét last minute alapították, még épp tudtak vele pályázni a felszámolói piac két évvel ezelőtti újraosztásakor. Nyertek is.
A ProTrust Reorganizáció Felszámoló és Befektetési Kft.-t éppen a felszámolói pályázatok leadási határidejének napján alapították, székhelye abban az irodaházban van, amely Schadl György és felesége – időközben lefoglalt – cége, a Red Carpet Kft. tulajdonában áll.
A bírósági rendszer két csúcsvezetője hónapok óta gyalulja egymást a színfalak mögött, a sajtó megkereséseire viszont egyikük sem reagált.
„V.P.”, vagy „Gyuri” jelölés fedte Völner Pált Schadl György házipénztárában, a koronatanú pedig arról is vallott, hogy az elszámolásban jószerivel eltűnt a határ a végrehajtói kar elnökének magánvagyona és budaörsi irodájának vagyona között – Schadl sajátjaként bánt mindennel. Sőt: akiben nem bízott, annak nem volt hajlandó segíteni a kinevezésével, annyival letudta az egész ügyet, hogy az illető „szar ember”.
Több közös – a hatóságok által is lehallgatott – megbeszélés zajlott Koller Mihály Dávid, a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. Orbán-családdal is üzletelő felszámolóbiztosa és a korrupcióval vádolt Schadl György volt fővégrehajtó között. Úgy tűnik, voltak közös ügyeik.
Kis közjáték a tárgyalás szünetében.
Szigorúan titkos új nyomozást folytat egyes végrehajtókkal szemben az ügyészség. Máig nem derült ki, tett-e ígéretet a Fővárosi Törvényszék elnöke Schadl Györgynek egy bíró ellehetetlenítésére.
Mi került 50 ezer forintba egy koronavírus gyorsteszten, amit a végrehajtói kar Schadl György egy barátján keresztül vett? – erre is keresi még a választ a rendőrség. A szerződés aláírói, a kar hivatalvezetője – akinek az élettársa a Schadl-Völner büntetőper egyik vádlottja – és a Schadl-barát mentős cégvezető is hallgat. Utóbbit egy rejtélyes szatyor tartalmáról és 20 millió forint sorsáról is hiába kérdeztük.